Vyrobené doma: Hračka ako dedičstvo

29.01.2024

Skúste prižmúriť oči, vrátiť sa v spomienkach do detstva a vybavte si vašu obľúbenú hračku. Bola to tá bábika v modrých šatách? Bol to ten parádny červený "angličák", ktorého ste tajne nosili aj do škôlky? Isté hračky v nás zanechajú neobyčajný dojem, ktorý ďaleko prekročí hranicu detstva. A niektoré sú vďaka svojej tradícii ďaleko za hranicou obyčajnosti.

No a v niektorých prípadoch ide až o kultúrneho bohatstvo, ktoré je zachované len vďaka šikovným ľuďom. Povedať to môžeme napríklad aj o slovenských kyjatických hračkách či českých tradičných drevených bábkach. Buďme ale konkrétny a povedzme si, čo je za ich originalitou. Hovoriť sa bude aj o ľudovej umeleckej výrobe, ale aj o podnikaní.

Vyznali sa vo výrobe nábytku, ale špeciálne zdobili aj hračky

Obyvatelia malohontských Kyjatíc boli kedysi známi nábytkári, no ešte vychýrenejší stali ako výrobcovia drevených hračiek. Zdobili ich totiž jedinečnou kružbovou rezbou akú nikde inde nepoznali. Hračky s typickými motívmi kružnice či prírodnými vzormi sú dnes súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

O hračkárskej tradícii v Kyjaticiach píše história už od 19. storočia. Boli obdobia, ktoré jej priali i tie, ktoré menej. No vždy sa našli tí, pre ktorých to bola kultúrna hodnota a vedeli, že kyjatické hračky musia poznať ešte aj ich pravnuci.

Keď v 20. storočí nad tradíciou začala prevyšovať funkčná nábytkárska výroba a na hračky z Kyjatíc "sadal prach" oprášil ho významný český výtvarník a ilustrátor Bohumil Šippich z Brandýse nad Labem. Stačilo mu na to byť tajomníkom Štátneho ústavu na zveľaďovanie živností v vtedajšom Turčianskom Svätom Martine a zorganizovať pre obyvateľov Kyjatíc školenia, ktoré mali opäť túto ľudovú umeleckú výrobu podchytiť a obnoviť. So živým podnikateľským duchom sa staral aj odbyt vyrobených hračiek a inovatívne myslel aj na ich nové predlohy, ktoré sám navrhol.

Dnes pri kyjatických hračkách skloňujeme meno Ladislav Hedvigi z Rimavských Zalužian. Ten sa aj v spolupráci s Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) aktívne venuje záchrane tohto kultúrneho dedičstva. Práve vďaka nemu má kyjatická hračka chránené označenie pôvodu a rovnako tak prispel k jej zápisu do spomínaného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Prostredníctvom občianskeho združenia Kyjatické hračky sa zachovávajú pôvodné postupy pri výrobe hračiek a nábytku, ktoré aj sám používa.

Tradícia, ktorá nekončí v jednej rodine

Spojiť česko-slovenské sily sa nám oplatilo aj v prípade ďalšej tradície. Podali sme historicky prvú spoločnú prihlášku na zápis prvku do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO a odvtedy tam má svoje čestné miesto aj bábkarstvo na Slovensku a v Čechách.

Poctivé remeslo, ktoré mení kus dreva na čarovnú "bytosť" má viac ako tri desaťročia "v rukách" aj rodinná firma Mašek - umelecká výroba zo Znojma. Ako spomína Pavel Mašek ml.: "Tradice naší značky je o nadšení z jedinečného kulturního dědictví. Vyrábíme hračky, které byly v českých zemích před sto lety samozřejmostí, dnes jsou pro mnohé překvapením.

A nadšenie sa veru oplatí, keďže v súčasnosti je spoločnosť Mašek najväčším výrobcom bábok v strednej Európe. Ročne je to približne až 30 tisíc kusov. Svoj "domov" nájdu väčšinou v Českej republike.

Inšpirácia podnikať a zároveň udržiavať tradíciu prišla u Pavla Maška, zakladateľa umeleckej výroby, vďaka otcovi, ktorý mal k bábkam veľmi blízko. No a aktuálne je súčasťou firmy už aj ďalšia generácia. Nadväzuje sa teda nielen na odkaz tradície, ale aj generácie. A nielen v jednej rodine.

Ako spomína Mašek ml., originálnosť v prípade ich produktov znamená: "Dívat se na svět hraček trochu odlišně. Hraček je na světě tisíce, ale originální hračka je ta, která rozvíjí dítě po všech stránkách, může vydržet více generací a rozhodně ji při úklidu nechcete vyhodit."

Veru nie vyhodiť, ale... "Často přijdou lidé i k nám do výroby a říkají, jak naše loutky z dětsví oprášili a teď je předávájí o generaci dál. Na tom se mi libí, že naše tradice nekončí jen v naší rodině, ale pokračuje i u našich zákazníků. Z generace na generaci."

Zachovať tradíciu znamená podľa neho nájsť si svoje miesto a identitu v globálnom svete. Má za to, že originalita a tradícia pridávajú miestu genia loci. "Například naše loutky a hračky mají přinášet něco kouzelného do každého domova, kam zamíří."

OZ Kyjatické hračky

Mašek - umělecká výroba

© 2020 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky