Spoločná história Slovenska a Česka nebol „len okamih“... no „zostali okamžiky“

16.03.2023

Rozišli sme sa pred tridsiatimi rokmi. Na druhej strane, stačil jeden rok navyše a pomenovania svadobných výročí by dali nášmu "spoločnému životu" prívlastok nebeskej alebo korunovačnej svadby.

Aj takto poeticky či nadnesene by sa dalo hovoriť o spolužití Slovákov a Čechov. O spoločných československých okamihoch. Zachytené sú v osudoch ľudí, píše sa o nich v historických knihách, diskutuje v príležitostných debatách. Čo z nich však zachytili objektívy fotoaparátov?

Poďte sa prejsť centrom Bratislavy a urobte pár krokov do histórie. Na Hviezdoslavovom námestí sú na výstavných paneloch zachytené okamihy možno aj z vášho života. Života v Československu, ale aj Česku a Slovensku.

Kapely No Name a Chinaski to povedali jasne v pesničke: "Dodnes sa diví celý svet, jak se dá rozejít bez krve, naposled a poprvé. Málokto vrátil by to späť. Dneska jsme každý vlastním pánem, ..." a aktuálne to zreteľne ukazujú aj fotografie Českej tlačovej kancelárie (ČTK). Spravodajská agentúra ich vybrala skoro 130 a pripravila výstavu Česko)(Slovenské okamžiky.

Ako sa uvádza na webovej stránke Českého centra v Bratislave:"Našou ambíciou nie je detailne vyrozprávať dejiny Československa a jeho rozdelenia. Chceme prostredníctvom spravodajských fotografií ukázať to, čo nás spájalo, ale aj rozdeľovalo. A to nielen na úrovni politickej, ale aj v bežnom živote, kultúre či športe," uviedla za autorský tím šéfredaktorka spravodajstva ČTK Radka Matesová Marková.

Ako ďalej hovoria informácie z webu Českého centra nedelila sa len republika. Delili sa aj fotografie vtedy jednej celoštátnej spravodajskej agentúry. Novovzniknutá TASR vtedy tiež čo-to podedila. A do aktuálnej výstavy tak mohla prispieť svojou "trochou." "Náš" je napríklad známy záber Dubčeka na kúpalisku či fotografie, vďaka ktorým vieme, že tento výrobok bol Made in Czechoslovakia.

Ako už spomína šéfredaktorka z ČTK, zábery na výstavných paneloch hovoria o tom, kde sa naše cesty, názory či slová rozbiehali, ale i o tom, čo sme mali spoločné. Veď napríklad pri vpáde vojsk varšavskej zmluvy v "68" obavy z prichádzajúcich tankov neboli len v Prahe. Nežne sa v "89" štyridsiatim rokom socializmu zaštrgnalo na odchod tak vďaka Občianskému fóru, ako aj Verejnosti proti násiliu. No a v "92", vo vile Tugendhat nesedel len Klaus, ale aj Mečiar a definitívne zhodli na rozdelení republiky.

Trochu slovami z panelov, výstavu "made in ČTK", ktorá dostala názov Česko)(Slovenské okamžiky môžete v Bratislave vidieť do 27. marca 2023. Má svoju exteriérovú podobu na Hviezdoslavom námestí a interiérovú v galérii Českého domu. Druhá spomenutá časť bude následne putovať vybranými slovenskými mestami. Výstavu si môžete aj doslova prelistovať. Stačí sa zastaviť Design shope Českého centra a pýtať sa na knihu s rovnakým názvom ako výstava.

Atmosféru výstavy približuje aj pár záberov, ktoré nájdete na Facebook stránke autorky blogu. 😊

zdroj: webová stránka Českého centra a Česko)(Slovenské okamžiky

© 2020 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky