Slovenská vzácnosť, česká rarita. Poniklec si jednoducho vyberá

11.03.2021

Prichádzajúca jar patrí kvetom. Oznamuje ju aj vzácny poniklec. Ten s prívlastkom slovenský nájdeme napríklad v našich národných parkoch. Prvenstvo veľkokvetého hlásia z moravskej metropoly.

Slovami odborníkov poniklec slovenský je západokarpatský endemit. Ľudskou rečou, ide o druh vyskytujúci sa len na danom území a nikde inde.

Tejto kvetine z čeľade iskerníkovité sa zapáčili vyššie polohy našej stredoslovenskej a východoslovenskej prírody.

Konkrétne hovoríme o Nízkych Tatrách, Muránskej planine, Slovenskom raji či Chočských vrchoch a ďalších miestach.

Poniklec si vo všeobecnosti vyberá, kde svojím kvetom urobí radosť. Ten veľkokvetý rastie len u nás, v Čechách, Nemecku, Rakúsku, Maďarsku a striedmo v Srbsku.

Spomínané Česko sa dokonca môže pochváliť lokalitou s najpočetnejším výskytom ponikleca veľkokvetého. Nálezisko nie je v žiadnom šumavskom lese ani na krkonošskom pohorí. Netradične si vybral kopec na brnenskom sídlisku.

Kamenný vrch je sídlisko moravskej metropoly. Miestny, takzvaný brnenský "Kameňák" je prírodnou rezerváciou. Práve jar v plnej kráse predstaví jej svetové prvenstvo. Zakvitne tu približne 55 tisíc trsov ponikleca veľkokvetého.

Petra Pakostová z neziskovej organizácie Rezekvítek, ktorá zastrešuje starostlivosť o toto územie:

Keď vzácny poniklec spojíme s moravskou metropolou, čo by boli tie najzákladnejšie fakty, ktoré toto prepojenie robia originálnym?

"Koniklec velkokvětý se v Brně vyskytuje na pěti chráněných územích. Nejrozsáhlejší území je takzvaná koniklecová louka na Kamenném vrchu. Každoročně tu rozkvétají desetitisíce konikleců. Odhadem 55 tisíc trsů. Letos by zde mělo proběhnout odborné sčítání, které, jak doufáme, potvrdí předpoklad, že se jedná o nejpočetnější lokalitu v celosvětovém měřítku."

Akým spôsobom sa pristupuje k starostlivosti o túto jedinečnosť mesta?

"Naše organizace Rezekvítek a řada dobrovolníků pečuje o toto území již od svého vzniku, tedy 30 let. Nejdůležitější je pravidelné sečení a hrabání luk a vyřezávání křovin, aby se udržel stepní charakter území a koniklece měli prostor pro růst. Vše je náročnější vzhledem k tomu, že na chráněném území nelze použít běžnou techniku. Důležitá je také práce s veřejností, aby každoroční zástupy návštěvníků koniklece co nejméně poškodily."

Ak by sme sa pozreli na tento kúsok jedinečnej prírody v meste očami domácich. Ako ho tradične charakterizujú? Čo pre nich znamená?

"Věříme, že místní obyvatelé jsou na tuto raritu hrdí."

zdroj: wikipedia.org, kudyznudy.cz, Rezekvítek, z.s.
foto: kudyznudy.cz
© 2020 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky