Bývali pod jednou strechou

28.10.2021

Domu číslo 501 na pražskej Kampe sa dnes inak, ako Werichova vila nepovie. No obyvateľov, ktorí tu zanechali svojho génia loci mala viacero.

Stovežatej ostrov Kampa, so svojou osobitou atmosférou, stal sa domovom hneď niekoľkých, rovnako osobitých českých osobností.

Herec, komik, spisovateľ, ten ktorý v roli cisára Rudolfa II. dobre vedel, že: "...ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc. ...," teda Jan Werich sa tu nasťahoval v roku 1945. A hoci kľúče od nej vlastnil dlhých tridsaťpäť rokov, vilu ako takú nevlastnil nikdy.

"Žilo to tu," ale ešte oveľa skôr, ako len v búrlivých rokoch 20. storočia, spamätávajúcich sa z vojny a nových spoločenských pomerov.

Na mieste súčasnej expozície, venovanej práve tvorbe a životu Jana Wericha v Československu, sa kedysi nepísali texty, neglosovala vtedajšia spoločenská situácia, ale spracovávala sa koža. V 17. storočí tu založil Servác Engel takzvanú koželužňu.

Neskôr, v 18. storočí, sa tu tvorí aktívny český jazyk. Vilu totiž obýva povedzme že, náš slovenský Anton Bernolák, otec českého jazyka - Josef Dobrovodský. Patril k najvýznamnejším osvietencom. Hľadal to, čo slovanské jazyky a kultúru spája.

Pred Werichom žije vila aktívnym životom prvej republiky. Svoj domov v nej našiel aj Zdeněk Wirth. Historik umenia, ktorý miloval kultúru. Dbal o to, aby nehmotného aj hmotné kultúrne dedičstvo mohli obdivovať ešte aj ďalšie generácie.

No a vila priťahovala zaujímavé životné príbehy aj po Werichovi. Han Hŭng-su bol archeológ a prekladateľ. Pôvodne rýdzeho Kórejca zaviali do Prahy, a tak i do vily, pracovné povinnosti. Vďaka svojmu pôsobeniu v európskom prostredí položil základy československej koreanistiky.

Áno, keď sa povie Jan Werich, musí sa dodať aj Jiří Voskovec. Krátku dobu obývali vilu aj spoločne. No existuje ešte jedno prepojenie. A to Jan Werich a básnik Vladimír Holan. Dvadsať rokov spoločne žili v jednom dome. Oddeľovali ich jedine dve poschodia domu č. 501 - dnešnej Werichovej vily.

A ako #werichovavilazije dnes? ... môžete sa presvedčiť osobne v expozícii, prostredníctvom ktorej sa vrátite do čias, kedy sa tlieskalo Voskovcovi, Werichovi, dvíhala sa opona Osvobozeného divadla a čítali sa básne Vladimíra Holana.

zdroj: werichovavila.cz

© 2020 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky