…aby naše dejiny boli viditeľné

01.01.2021

Historik, spisovateľ a smelo možno povedať aj popularizátor slovenskej histórie, Pavel DVOŘÁK navštívil v roku 2018 petržalskú Kafé Lampy. Predstavil tu svoj čerstvo dopísaný, deviaty zväzok z rozsiahleho cyklu Stopy dávnej minulosti. Chvíľu zo svojho času vzácneho času vtedy venoval aj rozhovoru a podelil sa o pár autentických výpovedí.

Pavel Dvořák, ako sám povedal, históriou sa túlal dlhé roky. Učarovali mu príbehy konkrétnych osobností. Prostredníctvom nich sprostredkúval známe i menej známe fakty našich dejín. A práve príbehy je to, čo z neho robilo originálneho historika. Sám spoznal, že aj pri knihách o dávnej minulosti rozhoduje o ich úspechu príbeh či ne-príbeh. Pre neho samotného boli tieto príbehy tým, čo mu pomáhalo nemýliť sa v posudzovaní.

"Písať som začal už ako osemročný a odvtedy som neprestal. Ako desať - päťnásťroční sme s kamarátmi vydávali časopis a ja si doteraz pamätám tú krásnu plachetnicu na titulnej strane, ktorú nakreslil môj priateľ Pepo," prezradil o svojich pisateľských začiatkoch pán Dvořák.

Historické fakty prerozprávané Pavlom Dvořákom boli najčastejšie príbehom určitej historickej osobnosti. Všímať si zaujímavých ľudí ho naučila už jeho mamička. "Mamička bola herečka a často mi rozprávala o rôznych umelcoch, muzikantoch, hercoch. Pochádzam              z českej rodiny a na Slovensko sme sa dostali zo Sudet, v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Až neskôr som pochopil, že tie mená ktoré si vážila, sú mená českých umelcov. Prešiel určitý čas a ja som si uvedomil, že rovnako zaujímavých ľudí má aj slovenská história. A píšem  o nich doteraz. Je to krásna práca."

Dôležitým faktom bol v tomto prípade aj výber daných osobností. Pán Dvořák mal v tomto prípade, skúsenosťou a prístupom sebe vlastným, overený kľúč. "História sa od určitého stupňa vývoja mení na politiku a po dlhšom čase sa politika mení na históriu. Politiku nemám rád, ale keďže píšem dejiny Slovenska v príbehoch, tak sa súčasnosti vyhnúť nemôžem. Tak to riešim cez príbehy zaujímavých a sympatických ľudí. Kto aký je, a čo urobil je dnes zatienené médiami. Ja píšem o osobnostiach, ktoré poznám alebo som dlho poznal, alebo viem o nich toľko, aby som vedel povedať akí boli."

V Kafé Lampy predstavil v roku 2018 Pavel Dvořák vtedy najnovší prírastok do knižného cyklu Stopy dávnej minulosti. Kniha prezrádza kto bol ... Posledný Turek na Slovensku.             V knihe s rovnomenným názvom približoval historik najvýznamnejšie udalosti 17. storočia, stavovské povstania aj porážku Turkov pri Viedni. A kto sa stal ústrednou postavou tohto Dvořákovho príbehu? Je ním osmanský generál a veľkovezír Kara Mustafa. "Chýbali mi tu dejiny Turkov. Ale chcel som zistiť , ako by učili svoje dejiny Turci, tureckí učitelia."

Ako povedal Dvořák, všetky národy sú pyšné na to, čo povyvádzali ich predkovia. On sa snažil aby tie naše dejiny, naši predkovia boli vidieť.

Vtedy plne obsadená sála kaviarne svedčila o tom, že chceme vedieť, slovami Pavla Dvořáka, čo tí naši predkovia povyvádzali. "O dejiny je záujem, a to je dobré."

Napísané pre blog Kafé lampy (2018)

Pavel Dvořák zomrel vo veku 81 rokov, 21. decembra 2018.

© 2020 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky